Napkollektoros labor a Budapesti Műszaki Egyetemen
2010-ben a Budapesti Műszaki Egyetem Energetikai Gépek és Rendszerek tanszékének felkérésére elkészítettünk egy napkollektorok vizsgálatára, mérésére, tesztelésére alkalmas berendezést. A megvalósult labor 3 db különböző típusú napkollektor egyidejű, azonos feltételek melletti mérését és így összehasonlítását teszi lehetővé. A napkollektorok hőmennyisége mellett a rendszer méri a vízszintes felületre érkező globális és szórt sugárzást, a napkollektorok felületére merőlegesen érkező globális sugárzást, valamint a szélsebességet és a külső hőmérsékletet.
A három különböző típusú napkollektor egy közös 500 literes puffertárolót fűt. Mindegyik napkollektorhoz külön hidraulikai blokk, szivattyús egység, tágulási tartály és szabályozó tartozik. A napkollektorok a mérés során azonos hőmérsékletű belépő közeget kapnak, a napkollektor köri térfogatáramok kollektoronként beállíthatók. A napkollektorokkal fűtött puferrtároló ventillátoros kültéri levegő-folyadék hőcserélővel visszahűthető, vagy szükség esetén (melegebb hőmérsékleten mérés) elektromos fűtőpatronnal felfűthető. A tárolón belüli egyenletes hőmérsékletet keverő szivattyú biztosítja.
A napkollektoros mérőrendszer kapcsolási vázlata
Napkollektoros labor a Keszthelyi Egyetemen
2003-ban a keszthelyi Pannon Egyetem Georgikon Kar felkérésére készítettünk egy napkollektorok vizsgálatára, mérésére, tesztelésére alkalmas berendezést. A megvalósult labor vákuumcsöves és szelektív síkkollektorok egyidejű, azonos feltételek melletti mérését és így összehasonlítását teszi lehetővé.