Egy napelemes rendszer megvalósítása pénzügyileg megtérülő, hosszú távon is kiszámítható, magas és adómentes hozamot biztosító beruházás.
Az alábbiakban a megvalósuló napelemes rendszerek döntő többségét kitevő hálózatra kapcsolt (hálózatra visszatápláló), háztartási méretű napelemes rendszereket vizsgáljuk meg pénzügyi-gazdaságossági szempontból. A villamos hálózat korlátlan befogadó-, és tárolóképessége, valamint a szolgáltatóval alkalmazható éves szaldós elszámolási rendszer eredményeképpen a napelemes rendszerek ma kiemelkedően gazdaságosan valósíthatók meg.
A napkollektoros rendszerek alkalmazásával jelentős mennyiségű hőenergiát takaríthatunk meg. Ez költség megtakarítást is jelent, hiszen a napkollektorokkal kiváltott energia arányában kevesebb földgázt, villanyáramot, vagy egyéb hagyományos energiahordozót kell felhasználnunk.
A napkollektoros rendszer megvalósítása ugyanakkor beruházást igényel, és az üzemeltetés, karbantartás is némi költséget jelent. Ezért joggal merül fel a kérdés, hogy pénzügyi szempontból vizsgálva megéri-e megvalósítani a napkollektoros rendszert, megtérül-e a napkollektoros rendszer megvalósítására és üzemeltetésére fordított költség?
A 2022. augusztus előtt a napkollektoros rendszerek nehezen tudtak versenyezni az alacsony gáz és villamosenergi árakkal. 2022. augusztus elsejétől azonban a "rezsicsökkentés" jelentősen megváltozott. Az alacsony energiaárak már csak az átlagfogyasztás mértékéig maradtak meg (villamos energia esetében évi 2523 kWh, míg a földgáz esetében évi 1729 m3, azaz 59 132 MJ), e fölött a villamosenergia közel kétszeresére, a gázár közel 7,5 szeresére emelkedett. Azoknál a lakossági fogyasztóknál, akik az átlagnál többet fogyasztanak (szinte meinden családi ház), a napkollektoros rendszer pénzügyileg is gyors megtérülés eredményezhet. Fokozottan igaz ez a nem lakossági fogyasztókra, akik 2022-ben szintén drasztikus áremeléssel szembesülhettek.